Plastivaba juuli. Siit leiad 8 nõuannet, kuidas vähendada plastiku tarbimist

Blogi

Kommenteeri
Plastivaba juuli on Plastic Free Foundation´i eestvedamisel loodud üritus, plastikuvaba tuleviku nimel. Aastal 2019 võttis sellest väljakutsest osa lausa 250 miljonit inimesti! Inimeste teadlikkus on järjest kasvav – me teame, et meie tarbimisel ja tegudel siin planeedil on pikaaegsed tagajärjed.Võimalus on vaadata alternatiivide poole, tarbida vähem ja käituda keskkonnateadlikumalt.   

Iga aasta toodetakse maailmas plastikut üle 300 miljoni tonni. Plastik on odav materjal, millest valmistatud tooted on tihtipeale väikese elueaga ning leiavad kiiresti tee prügikasti. Eriti just tootepakendid, mida saab küll ümber töödelda, kuid ka seda mitte lõputult. Sageli jõuab plastikust pakend, kilekott vms hoopis loodusesse, kus võib väga pikka aega kurja teha. 

Meie Elevis usume, et suured muutused saavad alguse väikestest sammudest, mistõttu kutsume ka teid võtma osa Plastivabast juulist. Siinjuures mõned abistavad nõuanded, mida vältida ja millega asendada:

1) Ühekordsed kohvitopsid. Kui oled suur kohvisõber ja armastad tanklatest ning kohvikutest sooja jooki kaasa osta, siis soeta endale korduvkasutatav termostops, et mitte kasutada ühekordseid kohvitasse. Need ei ole tihtipeale komposteeritavad või vajavad selleks väga kindlaid tingimusi. Suur pluss on ka see, et Eestis nii mõnigi tankla annab enda termostopsi kasutades kohvilt soodukat! Hoiad loodust ja enda rahakotti-super!



2) Pakendatud puu- ja köögiviljad. Kui vähegi võimalik, osta köögiviljad pakendamata kujul ja ära ka ise kasuta pakendamisel ühekordseid kilekotte. Tundub ju jabur banaani või õuna ostmisel see kilekotti panna? Alternatiivina saab kasutada ka paberkotte või korduvkasutatavat riidest köögiviljakotte.

Elevil on sellised: https://elev.ee/riidest-koogiviljakotid

3) Plastikust poekotid. Selle asemel on suurepärane lahendus korduvkasutatav riidest kott, mida on võimalik pesta ja kasutada sadu kordi! Pista üks riidest kott endale autosse, teine käekotti jne. Siis on raske seda poodi minnes maha unustada. Kui see aga siiski juhtub, eelista poest osta paberkott! Kui võtad vastu otsuse, et enam kilekotti ei kasuta, võib aastas metsadesse ja ookeani jõuda 500 kilekotti vähem kurja tegema!

4) Joogikõrred. Lihtsalt ära kasuta. Kui töötad toitlustuses, baaris või restoranis, küsi kindlasti ka kliendilt, kas ta soovib oma joogi sisse kõrt. Kas Sa oled mõelnud, et seda kasutatakse vaid mõned minutid? Joogikõrs on TOP10 prügi seas, mida randadest üles korjatakse. Olemas on ka loodussõbralikud bambusest ja pillroost ning ka roostevabast terasest kõrred.

5) Plastikpudelid. Kanna kaasas enda keskkonnasõbralikku joogipudelit või kui oled selle maha unustanud, osta jook klaaspudelis.

6) Pakendatud pagaritooted. Osta pagaritooted sealt, kus saad kasutada enda kaasavõetud anumat/riidekotti või kus pakendatakse tooted loodusele mõeldes. Nii näitad ka teistele, kui kerge on kilekotivaba poodlemine!

7) Toidukile. Kui soovid toiduvaagnaid katta, siis kasuta hoopis vahakangast. See ei lase toidul kuivada, kuid tänu mesilasvahale ja puuvillasele riidele, laseb sel „hingata”. Vahakangas sobib ka paljude puu- ja köögiviljade ning pagaritoodete mähkimiseks, et need kauem värsked püsiks.


Näiteks toidumähikud:

https://elev.ee/vahavrapid

(Plastivaba juuli eripakkumised!)

8) Ületarbimine. Enne kui ostad, mõtle, kas tõesti vajad seda. Kui vajad, siis vaata, kuidas on asi pakendatud ja toodetud. Kas on ehk jätkusuutlikumalt toodetud alternatiivi? Külasta ka teise ringi kauplusi ja anna vanale asjale uus elu. Ja ära unusta prügi sorteerida ja viia õigesse kohta. Kui asi ei jõua ümbertöötlemisele, siis on kõik selle tootmiseks kasutatud nafta, vesi ja muud ressursid raisatud.


Rohkem infot Plastic Free Foundation : https://www.plasticfreejuly.org/

Lisa kommentaar

Email again: